Gemarginaliseerde mensen, daklozen, thuislozen hebben vaak letsels die het gevolg zijn van het leven op straat. Doorgaans gaan ze daarmee niet naar de dokter, zelfs niet als ze ziek worden. Hun eerste zorg is eten, onderdak, bescherming tegen de koude en het ontlopen van de agressiviteit van de straat. Het gevolg : courante kwalen die dreigen te ontaarden in zware pathologieën.
Vanuit een psycho-sociale benadering bieden de artsen de daklozen een luisterend oor en bevoorrechte aandacht.
Tijdens de winter 2006-2007 kwam een verpleegteam de medische activiteit versterken.
Sinds de start van de raadpleging werden al ruim 10000 consultaties gehouden. 70 % van de pathologieën zijn van psychiatrische aard of houden verband met huid- of longaandoeningen.
Al 11 jaar houdt deze NGO de vinger aan de pols van de daklozen en dat wil ze blijven doen.
« Het aantal raadplegingen is nooit verminderd, in tegendeel. Wat ons vandaag alarmeert, is dat we steeds meer vrouwen en kinderen op consultatie krijgen (…).
Ik ben ermee begonnen uit idealisme. Ik vond dat iedereen de kans moest krijgen om verzorgd te worden. Stilaan werd ik me ervan bewust dat ik door de patiënten goed onthaald werd en dat ik met deze armen uiteindelijk een zeer goed contact had. Ik zeg dit ook vaak aan mijn kinderen : wie niets meer heeft, klampt zich vast aan wat essentieel is. Dat treft me als arts, maar ook als mens. » (Dokter Joos, vrijwilliger Dokters van de Wereld).
« De raadpleging blijft niet beperkt tot medische zorgen. Het is ook een plaats waar geluisterd wordt, wat zeer belangrijk is voor daklozen. Ze hebben ons veel te vertellen, hun situatie, hun eenzaamheid, het geweld waaraan ze zijn blootgesteld en het harde leven op straat, vooral als het koud is. Meestal hebben ze geen familie meer, weinig vrienden en geen werk. Sommigen verbergen hun armoedig situatie voor hun omgeving. Ze zijn geen job en geen woning meer en gaan snel omlaag op de maatschappelijk ladder. Soms is heel het gezin dakloos. Het is hard om kinderen in die armoede te zien. » (Dokter Van Osta, vrijwilliger Dokters van de Wereld)
Dokters van de Wereld zoekt nog artsen om het bestaande team verder uit te breiden.
Geïnteresseerd ? Neem dan contact op met Dokters van de Wereld op 02 648 69 99.
Website van Dokters van de Wereld : http://www.doktersvandewereld.be
Overdaad aan de straat schaadt de gezondheid. « L'excès de rue nuit à la santé » (Le Soir, 27/01/2006)
Voor vele daklozen is gezond zijn geen prioriteit. Hun prioriteit is overleven.« Pour beaucoup de sans-abri, la santé n'est pas une priorité. Leur priorité, c'est la survie. » (Le Soir, 27/01/2006)